Poznań – gdzie leży?

Poznań jest stolicą Wielkopolski, a jego początki sięgają X wieku. Obecnie jest prężnym centrum ekonomicznym, handlowym i naukowym, a także ośrodkiem kultury. Mimo całej swojej nowoczesności bez problemu odnajdziemy rys historyczny, który jest szczególnie widoczny w starszych częściach miasta. Malownicze kamienice oraz brukowane uliczki znajdujące się na rynku głównym przyciągają wzrok swoją charakterystyczną architekturą. To tutaj przeplatają się najróżniejsze style, od preromańskiego, aż po współczesny.

co zobaczyć w poznaniu

Poznań – zabytki

Będąc w Poznaniu obowiązkowo trzeba zobaczyć jego najważniejsze zabytki. Poznański ratusz uznawany jest za najpiękniejszą budowlę renesansową w Europie. To tutaj, każdego dnia, punktualnie o godz. 12:00 w południe ukazują się słynne poznańskie Koziołki. Obecnie w ratuszu znajduje się muzeum, ale na przestrzeni wieków w jego podziemiach swoje miejsce miało zarówno więzienie, jak i sala tortur.

Fara to przepiękny kościół barokowy, a jego inicjatorem był zakon Jezuitów. We wnętrzu znajdziemy mnóstwo złoceń oraz wspaniałych rzeźb. Uwagę przykuwają 140-letnie organy, których dźwięk możemy usłyszeć (za darmo) w każdą sobotę o godz. 12:15.

poznań atrakcje

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Ostrów Tumski – jest najstarszą częścią miasta w której przed wiekami znajdował się potężny gród obronny, a zdaniem większości historyków, to tutaj odbył się chrzest Polski. Jego historię prezentuje Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

Katedra – jej budowę rozpoczęto w X wieku, a do jej najcenniejszych zabytków należy Złota Kaplica. Podziemia Katedry skrywają relikty grobowców i to tutaj najprawdopodobniej spoczęli pierwsi władcy Polski.

Poznań – atrakcje

Stary Rynek – jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów, a jego główną atrakcją są wspomniane wyżej Koziołki. Pełen jest urokliwych kamieniczek i ulic. Zdobią go również cztery fontanny oraz nieco ukryta Studzienka Bamberki.

Poznań oprócz wspaniałego dziedzictwa historycznego oraz nowoczesnych ośrodków kultury, oferuje także mnóstwo restauracji, w których zjemy lokalne przysmaki. Warto wejść do jednej z nich na pyry z gzikiem, albo kaczkę po poznańsku.

atrakcje w poznaniu